Dünyada her yıl 2 milyondan fazla patent başvurusu yapıldığını ifade eden Avrupa Patent Vekili Erdem Kaya, bunun sadece binde 2’sini gerçekleştiren Türkiye’nin patent başvurularında dünya 38’incisi olduğunu söyledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü koordinatörlüğünde, gerçekleştirilen Patent Bilinçlendirme Projesi toplantılarının üçüncüsü, Gürsu ve Kestel organize sanayi bölgelerinde faaliyet gösteren firma sahipleri ile AR-GE birim yöneticileri yönelik olarak gerçekleştirildi. Avrupa Patent Vekili Erdem Kaya, dünyada her yıl 2 milyondan fazla patent başvurusu yapıldığını söyledi. Türkiye’nin bu sayının binde ikisi seviyesinde müracaatının olduğunu hatırlatan Kaya, “Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı verilerine göre, taklit ürünleri ile deşifre olmuş Çin bile yılda 65 bin patent başvurusu ile dünyada birinci sırada yer alıyor. İkinci sırada 54 bin ile Amerika yer alırken, Japonya üçüncü, Güney Kore dördüncü, Almanya ise beşinci sırada yer alıyor. Oysa Türkiye 4 bin 500 civarında patent başvurusu ile dünyada 38’inci sırada yer alıyor. Patent bilinçlendirme projesi kapsamında yapılan toplantılarla Türkiye’nin yıllık 50 bin patent başvuru sayısına ulaşması konusunda Bursa’nın katkısını bekliyoruz. Ayrıca önemli bir proje hedefimiz de, ihracatta Türkiye ikincisi, patentte Türkiye dördüncüsü olan Bursa’da halen 300’lü rakamlarda seyreden patent başvuru sayısını artırmak, Bursa’yı Türkiye ikincisi yapmaktır. Bu konuda bizleri proje hazırlamamız konusunda işbirliğine davet eden, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İl Müdürlüğü ve diğer paydaşlarımızla patent sayısını artırma konusunda çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

Ayrıca toplantıya katılan Marka Patent Vekilleri Av. Sertel Şıracı, “Fikri Haklar hukukundaki güncel gelişmeler”, Makine Mühendisi Mete Mercan, “Hibe desteklerden faydalanma yolları”, Uluslararası Patent Birliği Üyesi Erdem Kaya ise “Patentin sivil toplum boyutu” konularında sunum yaptı.

http://www.malatyagercek.com/bursa/turkiye-patent-basvurularinda-dunya-38incisi-oldu-h749124.html

Bir önceki yazımız olan Mahkemeden EVKUR’a 'Sahte Ürün' Cezası başlıklı makalemizde Marka ve Marka Tescil hakkında bilgiler verilmektedir.